Kilka dni wcześniej obchodziliśmy w mieście Światowy Dzień Drzewa a 17 października 2024 r. oczom mieszkańców Gniezna ukazało się wyjątkowe zdarzenie. Tego dnia wycięto piękną starą, wierzbę, którą jeszcze niedawno planowaliśmy zgłosić na pomnik przyrody. Zaalarmowani przez mieszkańców udaliśmy się na ul. Mieszka I żeby zobaczyć ogrom zniszczenia. Na ratunek było już za późno, ale złożyliśmy pismo protestujące w tym temacie. Chcemy zapobiec kolejnym wycinkom na tej posesji, gdzie jeszcze pozostało kilka starych drzew pamiętających absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Decyzja zapadła poza Urzędem Miejskim i nic nie wiedzieliśmy o planach takiego niszczenia drzewostanu w naszym Gnieźnie.
W dniu 11 października 2024 r. o godz. 10:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury Scena To Dziwna w Gnieźnie przy ul. Roosevelta odbyło się Młodzieżowe Forum Leśne pod hasłem „Szanujmy las i jego naturalne skarby ”.
Wydarzenie zostało zorganizowane w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Drzewa i przypadającym w tym roku Jubileuszem Stulecia Lasów Państwowych, a jej celem była popularyzacji ważnych zagadnień z zakresu ochrony środowiska i promocja działań ekologicznych.
Do udziału w nim zaproszono młodzież gnieźnieńskich szkół średnich, która miała okazję wysłuchać wykładów:
- „Leśnictwo w dobie zmian klimatycznych”, które przedstawił Pan Zbigniew Błasiak z Nadleśnictwa Gniezno.
- „Dobre z lasu” przybliżył zebranym Pan Tadeusz Panowicz, regionalista i bibliofil, pasjonat historii i przyrody oraz
- oraz „Znany i nieznany świat grzybów” zaprezentowała Pani Barbara Kudławiec, z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego i Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska
Organizatorami Forum było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno i Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie przy współpracy Centrum Kultury eSTeDe. Finansowo uzyskano wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, co pozwoliło zakupić sadzonki roślin i torby ekologiczne na nagrody dla uczestników spotkania. Poprowadziły je Grażyna Bernaciak Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego w Gnieźnie i Magdalena Musiałowicz Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego. Nadleśnictwo w Gnieźnie zadbało o bogate udekorowanie sal tablicami edukacyjnymi i świeżą leśną zielenią, zachęcano do lektury leśnych czasopism i apelowano o poszanowanie drzew i innych darów natury w lesie. Gośćmi honorowymi imprezy był Pan Starosta Tomasz Budasz i Prezydent Michał Powałowski oraz Pani Dyrektor eSTeDe Lidia Łączny i przedstawiciel Zakładu Zieleni Miejskiej.
Młodzież obecna na Forum miała okazję sprawdzić swoją wiedzę w konkursie a zwycięzców i uczestników obdarowano upominkami. Była spora dawka wiedzy i trochę zabawy przy okazji. Organizatorzy zapewnili, że myślą o kolejnych wydarzeniach z zakresu edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.
Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie wraz z Zakładem Zieleni Miejskiej i Urzędem Miejskim w Gnieźnie zorganizował w dniu 10 października 2024 r. Spacer dendrologiczny po Parku Trzech Kultur w Gnieźnie.
Dzień ten został wybrany nie przypadkowo, bowiem 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Organizatorzy zaprosili mieszkańców Gniezna do udziału w tej imprezie, aby dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu drzew, zachęcić do uważnej obserwacji otaczającej nas przyrody a także do częstych spacerów wśród drzew i innej zieleni. Wydarzenie rozpoczęło się od poznania dwóch wyjątkowych drzew, które decyzją Rady Miasta Gniezna zostały ustanowione pomnikami przyrody: klon polny Mieszko I oraz wiąz szypułkowy o nazwie Dąbrówka. Spacer poprowadziła Pani Kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej Małgorzata Kania wraz z pracownikami ZZM, a gościem honorowym był Zastępca Prezydenta Łukasz Muciok i Radny Marcin Jagodziński. Dopisali też członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego.
Słoneczna pogoda tego dnia przyciągnęła liczne grupy dzieci z pobliskich placówek oświatowych: Przedszkola nr 13, nr 8, Akademia Maxima oraz Szkoły Podstawowej nr 7 i 9. W grupie popołudniowej przybyła młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Przyrodniczo Usługowych w Gnieźnie oraz mieszkańcy Gniezna. Były tematyczne występy przedszkolaków, ciekawostki historyczne przedstawione przez ucznia z SP nr 9, zgadywanki przyrodnicze oraz dobra zabawa na świeżym powietrzu.
Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zgłosiło wiosną 2024 r. projekt do Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Tablica edukacyjna na Skwerze Przyjaciół Ekologii”, wyceniając potrzebne środki na 10 000,- zł. We wrześniu odbywało się głosowanie wśród mieszkańców Gniezna, a członkowie Koła zachęcali do poparcia tego zadania. Od 5 do 30 września podpisy poparcia naszego projektu na Karcie do Głosowania. Od momentu utworzenia i zmodernizowania tego terenu zielonego nazwanego decyzją Rady Miasta Gniezna Skwerem Przyjaciół Ekologii staramy się wzbogacić to miejsce o wartości edukacyjne. Dla młodzieży szkolnej z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz dzieci z Przedszkola nr 9, którzy często odwiedzają to miejsce, planujemy postawić tablicę z opisem drzew i roli jaką pełnią w środowisku przyrodniczym, jak ważne są dla ludzi i zwierząt, a również jak pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi. Mamy nadzieję, że pomoże ona młodym ludziom lepiej poznawać świat przyrody i zachęci do poszanowania symbolicznych „płuc miasta”, jak często określa się lasy, parki i skwery.
W ramach 31 już ogólnoświatowej akcji Sprzątania Świata odbyło się 27 września miejskie sprzątanie świata w okolicach Stadionu Sportowego przy ul. Strumykowej. Koordynatorem akcji był Urząd Miejski w Gnieźnie, który zaprosił mieszkańców i instytucje do pracy na rzecz naszego lokalnego środowiska. Członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego Koło w Gnieźnie jak co roku włączyli się do tej ważnej akcji, z tym że sprzątaniem objęto teren zielony przy ul. Konopnickiej. Przyłączyli się też młodzi i starsi mieszkańcy okolicznych domów. Zebrano 27 worków odpadów, szczególnie opakowań szklanych, które zostały wywiezione przez Zakład Zieleni Miejskiej. Podsumowując akcję, postanowiliśmy wystosować wniosek o wyposażenie tego terenu zielonego w pojemnik na odpady szklane, co może przyczynić się do zmniejszenia wyrzucanych w przypadkowe miejsca odpadów.