Zapytacie dlaczego tylko jeden dzień ? I macie rację, czas opakowań przemija. Trzeba jak najszybciej przestać je używać, najlepiej we wszystkie dni roku!

Problem opakowań foliowych narasta. Jeszcze nie tak dawno torebki foliowe były rzadkością, a te które mieliśmy w domach wykorzystywało się wielokrotnie. Jednak przede wszystkim wiele produktów sprzedawana była luzem, lub pakowana w szkło czy papier zamiast wszechobecnego dziś plastiku. Obecnie po rozpakowaniu zakupów połowę zawartości naszego kosza zajmują folie.

Szacuje się, że jedynie 40% opakowań z tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi. Jeśli trafią na wysypisko, rozkładają się na nim nawet 400  lat. Odpady tego rodzaju (nie tylko reklamówki) zajmują około 15% objętości polskich wysypisk.

Tymczasem torby i opakowania foliowe są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt!!! Zdarza się, że trafiają do domowych pieców czy do ogniska, a przecież w takcie spalenia tworzyw sztucznych powstają bardzo toksyczne, rakotwórcze dioksyny i furany. Szacuje się, że na jedną milę kwadratową oceanu przypada 46 000 kawałków plastiku (patrz: Wielka Pacyficzna Plama Śmieci). Co roku tysiące zwierząt zaplątuje się lub zjada kawałki odpadów, co staje się przyczyną ich śmierci. Ptaki przysiadają na nich myląc z lądem i najczęściej po zaplątaniu się nie mogą już odlecieć. Zwierzęta, które połkną kawałki opakowań foliowych umierają z głodu po zablokowaniu jelit...

Obecnie w Brukseli gotowe jest już porozumienie Komisji Europejskiej, Parlamentu i Rady Unii w sprawie tzw. dyrektywy opakowaniowej. Unia Europejska chce zmniejszyć o 80% liczbę używanych toreb foliowych. Celem Unii jest doprowadzenie do stanu, w którym przeciętny mieszkaniec będzie używał do 90 torebek rocznie w 2019 roku, następnie do 40 sztuk w 2025 roku. W różnych krajach cel ten będzie w różnym czasie osiągany. W krajach takich jak Dania czy Finlandia ten cel jest już osiągnięty – wykorzystuje się tam średnio 4 (cztery!) sztuki torebek rocznie na mieszkańca, dla porównania – w Polsce ponad 450!

Co możemy zrobić?

Na zakupy zabieramy własne wielorazowe torby i woreczki na np. z tkaniny firanowej ; jedną nośmy zawsze przy sobie na codzienne zakupy które robimy np. w drodze z  pracy.

Wybierajmy produkty jak najmniej opakowane.

Drugie śniadanie czy lunch zabierajmy w wielorazowych  pudełkach (śniadaniówkach, lunchboxach).

Odkładajmy czyste i niezniszczone foliówki i wykorzystujmy je zamiast korzystać z nowych.

Segregujmy: jeśli już mamy foliówki , zadbajmy aby trafiły one do odpowiedniego kosza na plastik a następnie do przetwórni a nie do zwykłego kosza.