Wkrótce Święta Bożego Narodzenia - czas wielkiej radości ale i wielkich przygotowań oraz zakupów. Chcielibyśmy poradzić co zrobić, żeby zachować duchowy charakter świąt, zdrowy rozsądek, nie wyczyścić portfela i przy okazji nie zaszkodzić środowisku, w którym żyjemy.

Zacznijmy od początku, czyli od wielkich przedświątecznych porządków. W Polsce zużywa się duże ilości środków czyszczących i środków do mycia naczyń. Większość z ich składników z trudem ulega biodegradacji, są więc one uciążliwe dla środowiska. Fosforany zawarte w proszkach do prania zmiękczają wodę, ale później spływają do rzek i jezior powodując nadmiemy wzrost glonów i mikroorganizmów. Kupujmy zatem mydło w płynie lub białe mydło, środki do mycia naczyń z surowców bezpiecznych dla środowiska. Można też korzystać z sody oczyszczonej, octu. Środki te świetnie sprawdzają się od wielu lat.

Podczas przedświątecznych porządków pomyśl – być może to, co chcesz wyrzucić ucieszy innych? Przypominamy, że wiele organizacji, takich jak Caritas czy PCK, prowadzi ciągłą zbiórkę odzieży. Ze starych prześcieradeł, koców lub ręczników ucieszą się także psy w lokalnym schronisku.

Mieszkania wysprzątane, czyli pora na zakupy. Radzę przygotować dokładną listę tego, co chcemy nabyć. Sprawdź czego ci brakuje i czego naprawdę potrzebujesz. Zapisz to na swojej liście i pamiętaj, że w sklepie kupujesz tylko to, co jest na liście. Dobrym rozwiązaniem jest także ustalenie sobie limitu kwoty, którą możesz wydać na zakupy. Staraj się płacić gotówką, gdyż posługując się kartą kredytową jest o wiele łatwiej wydać więcej niż to konieczne. Wbrew pozorom wzrost konsumpcji nie jest objawem dobrobytu. Bo przecież kupując więcej, więcej musimy produkować i więcej surowców jest do tego wykorzystywanych. Czyż nie wyższą formą dobrobytu jest nie zanieczyszczone powietrze, cisza i tętniąca życiem przyroda.

Pamiętacie, żeby na zakupy zabrać torby ekologiczne. Starajcie się nie używać tak zwanych „foliówek”. Opakowania foliowe, można by rzec, są niejako symbolem naszego wieku. Mało kto wyobraża sobie, aby nie dostał popularnej jednorazówki w sklepie.                

 

 

Podpowiedzmy, jak rozwiązać problem choinki - sztuczna czy prawdziwa?

Kupując żywą choinkę wcale nie przyczyniamy się do niszczenia lasów. Choinki te pochodzą wyłącznie ze specjalnych hodowli. Nie musimy też kupować choinek ciętych. W ofercie mamy rosnące w doniczce, z nieuszkodzoną bryłą korzeniową, można ją wysadzić na wiosnę w ogrodzie.

Mówi się święta, święta a po świętach – zostajemy z górą śmieci. Jak tego uniknąć ?

Przede wszystkim kupujmy bez opakowań, lub w opakowaniu wielokrotnego użytku, albo  takich, które nadają się do recyklingu. To ważne także dlatego, że od lipca płacimy podatek śmieciowy, którego wysokość zależy od tego czy segregujemy nasze odpady, czy wyrzucamy wszystko do jednego pojemnika. Oczywiście, segregujesz - mniej płacisz. Recykling będzie możliwy, gdy będziemy segregować śmieci w celu dalszego przetwarzania - makulaturę, szkło, plastik, aluminium i odpady organiczne. Wymaga to używania kilku pojemników na śmieci, często o różnych kolorach.

Przypominamy!!!

Żółty jest na  plastik
Wrzucamy do niego: plastikowe butelki po napojach, płynach do mycia, zakrętki, torebki, worki, reklamówki. Jeszcze trzeba pamiętać o:
- zgniataniu butelek przed wrzuceniem
- wrzucaniu czystych opakowań
Niebieski jest na  papier                                                                  
Wrzucamy do niego: gazety, czasopisma, katalogi, prospekty, tekturę, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe.
Trzeba pamiętać o  usuwaniu zszywek, metalowych części i plastikowych opakowań
Zielony  jest na szkło kolorowe a biały pojemnik na szkło białe
Wrzucamy do niego: szklane butelki po napojach, alkoholu, żywności, opakowania po kosmetykach. Trzeba pamiętać o  wrzucaniu czystych opakowań,  nie tłuczeniu szkła przed wrzuceniem do pojemnika
Przypominamy, że baterie, zepsute sprzęty AGD, telefony, zużyte tonery,  płyty CD , leki nie mogą trafić na śmietnik. Należy je oddawać w aptekach, w Urbisie, szkoły także organizują zbiórki płyt, baterii, plastikowych nakrętek – to cenny surowiec wtórny.

 

Reasumując,  oto przepis na ekologiczne święta:

·      Kupuj choinkę z korzeniami, by móc ją z powrotem zasadzić po świętach. 

·      Choinka powinna pochodzić z legalnego punktu sprzedaży. 

·      Do przystrojenia drzewka wykorzystaj ozdoby wykonane z surowców z recyklingu lub naturalnych, takich jak suche liście, siano, szyszki, orzechy. 

·       Przystrój choinkę lampkami, ale nie włączaj ich na cały dzień, najlepiej kup energooszczędne z diodami LED.

·        Wysyłaj kartki świąteczne wyprodukowane z papieru pochodzącego z recyklingu, lub zrób je sam.

·        Pakując prezenty, zawijaj je w papier oszczędnie. 

·       Jadąc na świąteczne zakupy samochodem, zabierz ze sobą więcej osób. 

·        Podczas wielkich świątecznych imprez unikaj używania plastikowych naczyń. 

·        Segreguj odpady przed wyrzuceniem.